A projekt keretein belül, vállalkozása számára olyan személyre szabott szolgáltatásokat nyújtunk, mellyel már rövid távon is jelentős előrelépést tehet a digitális fejlettségben, javíthatja vállalkozása működésének hatékonyságát és versenyképességét.
A Data-EDIH szolgáltatásainak igénybevételéhez regisztráció szükséges!
Tematikus technológiai workshopok
Üzleti kihívás
Az adatvagyon felmérés és monetizáció, az üzleti információk hasznosítási lehetőségeinek kiaknázása a kkv-k és a közszféra szereplőik számára digitalizációs lehetőségeket rejt magában.
Az adatvagyon jelentősége megmutatkozik abban, hogyan válik az adatstratégia megalkotása a digitális transzformáció folyamatának egyik legfontosabb elemévé, érintve, megváltoztatva a szervezet üzleti folyamatait. Lehetővé válik az adatstratégia megalkotása adattudományi, adatmenedzsment esettanulmányokon keresztül, az adatok alapszintű vizsgálatával, az adatlehetőségek azonosításával, elemzésével. Azonosítható, hogy mindezzel a szervezet hogyan hozhat létre, mérhet és maximalizálhat gazdasági értéket az adatokból.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás egy előadásból, a hozzátartozó szemléltetésből, megbeszélésből, önálló, gyakorlati feladatmegoldásból áll. Az előadás során négy fő témakör kerül bemutatásra:
Üzleti adatok értékének megértése
Hogyan hozható létre pénzügyi érték az adatokból
Adatok pénzügyi hasznosítása példákon, esettanulmányokon keresztül
Szervezet adat- és adatmonetizációs stratégiájának létrehozása
Az önálló, gyakorlati feladatmegoldás során a résztvevők saját cégük informatikai környezetében mutatják be az adatvagyon felmérés és monetizáció lehetőségeit, hasznosítását.
Az előadás megértését ellenőrizzük az érintett területek közös, csoportos megbeszélésével. A résztvevők bemutatják az új ismeretek hasznosítását a képviselt cégük mindennapjaiban.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a közszférában és a kkv szektoron belül bármely iparág.
Adatlap
Fókuszterület: adatok gyűjtése, átalakítása és felhasználása a digitális transzformációs folyamatokan; digitális technológiák céges adaptációja és alkalmazása.
Szolgáltatástípus: előadás, demonstráció
Jelenlét: személyes / online
Helyszín: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/c
A szolgáltatás időtartama: 2 óra
Résztvevők száma: 5-25 fő
Szolgáltatás ára: 22 000 Ft/fő
A szolgáltatás ütemezése: igény szerint tervezve, az előadás a részvételi szándék regisztrálást követően leghamarabb 21 nappal kerül kiírásra.
Előadók: Tarcsi Ádám
Adattisztítási technológiák és eszközök
Üzleti kihívás
Az adattisztítás alkalmazása hatékony digitalizációs lehetőségeket kínál a kkv-k és a közszféra szereplői számára valamennyi iparágban.
Az információfeldolgozáskor kiemelkedő jelentősége van az adatok minőségének. Az adatdigitalizációs folyamatokhoz kiemelkedő szerepet játszanak az adattisztítási folyamatok, azok lépéseivel együtt. A legtöbbször előforduló adathibák azonosítására, ezek felfedezésére több technika is alkalmazható. A hibák javítására különböző megoldások kidolgozása lehetséges, a triviálistól a komplexig.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás egy előadásból, a hozzátartozó szemléltetésből, megbeszélésből, önálló, gyakorlati feladatmegoldásból áll. Az előadás során három fő témakör kerül bemutatásra:
A leggyakrabban használt adattípusok
Az adattisztítás lépései különböző eszközök segítségével
Hatékony technikák bemutatása a leggyakrabban előforduló hibák kiszűrésére
Az önálló, gyakorlati feladatmegoldás során a résztvevők saját cégük informatikai környezetében mutatják be az adattisztítási technológiák és megoldások alkalmazásának lehetőségeit, hasznosítását.
Az előadás megértését ellenőrizzük az érintett területek közös, csoportos megbeszélésével. A résztvevők bemutatják az új ismeretek hasznosítását a képviselt cégük mindennapjaiban.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a közszférában és a kkv szektoron belül iparágtól függetlenül.
Adatlap
Fókuszterület: adatok gyűjtése, azonosítása és tisztítása a digitális transzformációs folyamatokan; digitális technológiák céges, adatközpontú adaptációja és alkalmazása.
Szolgáltatástípus: előadás, demonstráció
Jelenlét: személyes / online
Helyszín: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/c
A szolgáltatás időtartama: 6 óra
Résztvevők száma: 5-25 fő
Szolgáltatás ára: 66 000 Ft/fő
A szolgáltatás ütemezése: igény szerint tervezve, az előadás a részvételi szándék regisztrálást követően leghamarabb 21 nappal kerül kiírásra.
Előadók: Németh Tamás Zoltán
Gépi tanuláson alapuló megoldások
Üzleti kihívás
A megfelelő gépi tanulási módszerek alkalmazása lehetővé teszi a vállalkozások számára például különböző előrejelzések készítését, az ügyfelek szegmentálását, a raktározás optimalizálását vagy a gyártási minőségellenőrzés hatékonyságának növelését is. A szolgáltatás célja, hogy támogatást nyújtson kis- és középvállalkozások számára abban, hogy megértsék a gépi tanulási módszerek nyújtotta lehetőségeket és azok alkalmazhatóságát a saját üzleti folyamataikban és problémáik megoldásában. Ez magában foglalja gépi tanuláson alapuló megoldások tervezésével és kidolgozásával kapcsolatos általános konzultációs lehetőséget is.
A szolgáltatás leírása, folyamata
Az gépi tanuláson alapuló megoldások tervezésével kapcsolatos konzultáció magában foglalja a szükséges adatforrások azonosítását, a gépi tanuláson alapuló lehetséges megoldások ismertetését, konkrét megoldások tervezését és kidolgozását, valamint az ezekhez kapcsolódó tanácsadást is. A szolgáltatás konkrét tartalma a vállalkozás jellegétől, igényeitől és digitalizáltsági szintjétől függően változhat.
Az alábbi általános témák kerülhetnek érintésre a konzultáció során:
Gépi tanulás lehetőségei és alkalmazási területei
Az alapvető gépi tanuló algoritmusok és modellek alkalmazhatósága
A megfelelő modell kiválasztása
Konkrét problémák megoldási lehetőségei gépi tanulással
Az adatgyűjtés kérdései
Az adatminőséggel kapcsolatos problémák megoldása
Skálázható implementáció és integráció a vállalati rendszerekbe
Reális elvárások és korlátok a gépi tanuláson alapuló megoldások esetében
A költséghatékonyság és megtérülés kérdései
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a kkv szektoron belül bármely iparág.
Adatlap
Fókuszterület: Adatok hatékony kezelésének, elemzésének és a modern adat alapú technológiák alkalmazásának támogatása tanácsadással és műhelymunkákkal.
Szolgáltatástípus: tanácsadási szolgáltatás - konzultáció formájában.
Jelenlét: személyesen vagy online
Helyszín: személyesen (Debreceni Egyetem Informatikai Kar, 4028 Debrecen, Kassai út 26.) vagy online
A szolgáltatás időtartama: 1 – 16 óra
Résztvevők száma: a kkv igénye alapján egyeztetve
Szolgáltatás ára: 40.000.- Ft / óra
A szolgáltatás ütemezése: kkv-val egyeztetve kerül kialakításra
Szakmai kapcsolattartó: Dr. Tiba Attila
Ipar 4.0 Technológiák bemutatása
Üzleti kihívás
Az elmúlt években sokat hallhattuk az Ipar 4.0 kifejezést – de mit is takar ez? Az ipar4-et csak a multi nagyvállalatok engedhetik meg maguknak? Hogyan segíthetik ezek a megoldások az én vállalatomat? Készek vagyunk mi ilyen megoldások bevezetésére?
A legtöbb vállalatvezető ódzkodik a digitalizációtól – a gyártásban eddig szokatlan, új technológiák jelennek meg, a termelést működtető rendszerek egyre több informatikai megoldást tartalmaznak. A korszerű berendezéseink a működésük során egyre több adatot generálnak – termelési adatok, működési paraméterek, a termék minőségi jellemzői stb. Miért is nem használjuk fel ezeket az adatokat a döntéseinkhez, a gyár működtetéséhez, a vevők igényeinek minél pontosabb kielégítéséhez? Az ipar4 megoldások segítenek az adatok összegyűjtésében, feldolgozásában és minél szélesebb körű felhasználásában – a gyár működését adatokra tudjuk építeni.
Ehhez célszerű megismerni az Ipar 4.0 adta lehetőségeket egyszerű, áttekinthető példákon, élő minta alkalmazásokon keresztül – erről szól ez a workshop.
Az Ipar 4.0 technológiák bemutatása workshop
A résztvevők a workshop első felében egy előadáson vesznek részt, amely egy elméleti ismertetést tart az Ipar 4.0 definíciójáról, a modern, adatalapú működésről. Bemutatja, miért elengedhetetlen a vállalkozások számára a digitalizáció. Ismerteti a hallgatókkal az Ipar4 érettségi szinteket, az érettség mérésénék módszereit. Bevezetést ad az adatalapú működés, a digitalizáció, adatgyűjtés, adatelemzés folyamatának és technológiáinak megértéséhez.
A workshop második fele egy interaktív bemutató, ami a BME Ipar4.0 Technológiai központ 20+ élesben működő, Ipar 4.0 megoldásainak megtekintése. Ezek a megoldások a digitalizációs technológiák széles választékát mutatják be működés közben, lehetőséget adva a résztvevőknek, hogy a saját üzleti és műszaki problémáikra is találjanak köztük megoldást. A bemutató során a résztvevőkkel átbeszéljük, hogy az egyes minta alkalmazások hogyan alkalmazhatók az adott vállalatnál. A workshop végén közösen felmérjük a résztvevő vállalatok ipar4 érettségét – előadói segítséggel kitöltjük a DMA adatlapot, így egy átfogó képet kapunk a résztvevő vállalatok digitalizációs szintjéről, az előttük álló fejlesztési feladatokról.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a kkv szektorban működő vállalatok vezetői, kulcs szakemberei, tulajdonosai, akik aktívan részt vesznek a vállalat vezetésében, a stratégiai fejlesztési irányok kijelölésében és a beruházási döntések meghozatalában. A workshop nem iparág specifikus, a megszerzett ismeretek bármely ágazatban hatékonyan alkalmazhatók. Javasoljuk a workshopot minden termelő vállalatnak, aki igénybe kívánja venni az adat EDIH szolgáltatásait.
Adatlap
Szolgáltatástípus:
előadás, műhelymunka
Helyszín:
BME Ipar 4.0 Technológiai Központ,
1117 Budapest, Magyar tudósok Krt. 2, BME I ép. fsz/017.
Jelenlét, időtartam:
Személyes
Félnap.
Ütemezés:
A szolgáltatási naptárban feltüntetett időpontokban,
8 fő feletti csoportok számára egyedileg, egyeztetett időpontban Ipar 4.0 Technológiák bemutatása
Résztvevők száma:
6-15 fő között.
Előadók:
Kovács László, központvezető, BME Ipar 4.0 Technológiai Központ
Digitális technológiák bemutatása
Üzleti kihívás
A cégvezetők számára gyakran nem egyértelmű, hogy a digitalizáció milyen üzleti lehetőségeket rejt magában - az informatika gyakran csak egy költség, aminek nehezen tudják számszerűsíteni a megtérülését. A digitalizáció a gyakorlatban valamilyen informatikai alkalmazásként jelenik meg, ami mögött összetett informatikai infrastruktúra üzemel – szerverek, hálózat, tároló egységek átláthatatlan tömege. Azonban az informatikai beruházások gyakran nem a vállalat valós igényeit elégítik ki, sokkal inkább az informatikusok szakmai ambícióira, vagy a beszállítók üzleti érdekeire szabottak.
Ezen a workshopon a döntéshozók megismerhetik az informatikai rendszerek legfontosabb komponenseit, egy gyártó üzemben szükséges informatikai rendszereket, valamint gyakorlati példákon keresztül szembesülhetnek az informatikai beruházások kapcsán felmerülő kritikus döntési pontokkal. Célunk, hogy a vezetőket tudatos vevőkké képezzük az informatikai piacon – a vállalat számára ténylegesen szükséges beruházások valósuljanak meg, gyorsan megtérüljenek, és az alkalmazások mind a vezetők, mind a dolgozók napi munkáját érdemben támogassák, javítva ezzel a vállalat működésének a hatékonyságát.
A digitális technológiák bemutatása workshop
egy előadásból, és önálló munkából áll. Az előadás során öt fő témakört tekintünk át:
IT infrastruktúra (szerverek, adattárolók, munkaállomások)
Számítógép hálózat, hálózati biztonság
Adatgyűjtés, szenzorok alkalmazása
IT alkalmazások – egy tipikus termelő vállalat informatikai rendszerei
Megtérülés – egy egyszerűsített NPV modell
Az önálló munka a résztvevők saját IT környezetének vázlatos felmérését („informatikai leltár” készítése), majd erre építve egy konkrét fejlesztési elképzelés megtervezését, erre egy egyszerű NPV számítás elvégzését jelenti.
A workshop elvégzése után a vezetők képesek lesznek tudatosan értékelni az informatikai beruházásokat, megalapozott döntéseket tudnak hozni az egyes fejlesztések kapcsán. Az informatika a „fekete dobozból" egy a mindennapi munkát támogató, átlátható és hatékony eszközzé válik.
A szolgáltatás célcsoportja a kkv szektorban működő vállalatok vezetői, tulajdonosai, akik aktívan részt vesznek a vállalat vezetésében, a beruházási döntések meghozatalában. A workshop nem iparág specifikus, a megszerzett ismeretek bármely ágazatban hatékonyan alkalmazhatók.
Adatlap
Szolgáltatástípus:
előadás, műhelymunka
Helyszín:
BME Ipar 4.0 Technológiai Központ,
1117 Budapest, Magyar tudósok Krt. 2, BME I ép. fsz/017.
Jelenlét, időtartam:
Személyes
Fél, vagy 2x fél nap.
Ütemezés:
A szolgáltatási naptárban feltüntetett időpontokban,
8 fő feletti csoportok számára egyedileg, egyeztetett időpontban
Résztvevők száma:
6-15 fő között.
Előadók:
Kovács László, központvezető, BME Ipar 4.0 Technológiai Központ
Üzleti kihívás
A Covid-19 járványhelyzet exponenciálisan növelte mind az egészségipar szereplőinek kitettségét, mind ezek igényét a biztonságos, rugalmas, innovatív megoldások bevezetésére. A nemzetközi járvány kezelése során robbanásszerűen és sokszor szabályozatlanul nyertek teret szigetszerű, és rendszerstratégiai megközelítéseket nélkülöző digitális egészségügyi megoldások a telekonzultációtól a távgyógyászatig még olyan országokban is, ahol adatvédelmi szempontokból vagy orvosi technológiai értékelés hiánya miatt ezek a megoldások korábban tiltólistán szerepeltek. Majd az ezek alapján szerzett tapasztalatokat átfordították a szabályozásba. Ezek a tapasztalatok is egyértelművé tették, hogy az egészségügyben / egészségiparban nem egyszerűen digitalizáció vagy digitális transzformáció, hanem adatvezérelt paradigmaváltás zajlik. E paradigmaváltás rövid-, és középtávon elvezet oda, hogy a hagyományos ellátórendszerek mellett intézményesült adatvezérelt egészségügyi megoldások, digitálisan támogatott ellátási modellek támogatják majd az orvost a betegágy mellett és a beteget egészsége fenntartásában. E megoldások kidolgozásában és bevezetésében azon országoknak van legjobb lehetősége, ahol egységes egészségügyi adatrendszerek biztosítják a versenyelőnyt.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás a két részből áll: a program első felében a résztvevők ismerhetik meg az adatvezérelt egészségügy kihívásait és legújabb trendjeit. Ezt követően a résztvevők workshop keretében értékelik ki az elhangzottakat, különös fókuszt helyezve arra, hogy a mindennapi tevékenységük során hogyan tudják gyakorlatban kamatoztatni az elhangzottakat. Érintett témák:
Adatvezérelt egészégügy átfogó koncepciójának megismertetése;
Adatvezérelt kutatások, innovatív adatbányászat és hálózatkutatásra alapozott, komplex módszertani alkalmazások (know-how-k) bemutatása;
Digitális technológiák alkalmazásának lehetőségei a diagnosztikai döntéstámogatás során;
Új digitális ellátási modellek (pl. diabetesz) bemutatása;
Vezetői döntéstámogatást segítő vezetői információs rendszerekkel kapcsolatos tudásátadás;
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja az egészségiparban tevékenykedő kis-és középvállalkozások valamint közszféra szervezetek
Adatlap
Fókuszterület: adatvezérelt egészségügy, digitális megoldások az egészségügyben
Szolgáltatástípus: workshop
Jelenlét: személyes, online
Helyszín: Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ, Budapest, Kútvölgyi út 2, 1125
A szolgáltatás időtartama: 8 óra
Résztvevők száma: 6-15 fő között
Szolgáltatás ára: 150 000 Ft
A szolgáltatás ütemezése: igény szerint tervezve, a program a részvételi szándék regisztrálást követően leghamarabb 21 nappal kerül kiírásra
Kapcsolattartó, felelős: Kopcsó Dániel, Pásztor Endre
Adatalapú egészségügyi technológiák értékelése
Üzleti kihívás
Az utóbbi évtizedben az információ-technológiai fejlődése és a digitalizáció térhódítása az egészségügyi technológiákra is jelentős hatást gyakorolt. Az adatalapú egészségügyi innováció a betegségek korai felismerésétől a kezelésen keresztül a személyre szabott terápiák létrehozásának teljes spektrumát lefedi. Az adatvezérelt egészségügyi és ellátási technológiák iránti kereslet egyre nő, mivel az olyan innovációk, mint a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás radikálisan javíthatják a korai beavatkozást és a terápiák hatásosságát és eredményességét. A technológia fejlesztői azonban gyakran nem rendelkeznek egészségügy specifikus tudással, és nem tudják, hogy az általuk fejlesztett termék milyen értéket képvisel az egészségügyi szektor különböző szereplői számára.
A szolgáltatás leírása
A szolgáltatás keretében egy teljes egészében online vagy egy személyes jelenléti formában elvégezhető kurzust kínálunk, amely az alábbi témaköröket tartalmazza:
Az egészségügyi rendszerek működésének alapelvei
Az egészségügyi technológiák értékelésének keretrendszere
Az egészségügyi rendszerben elfogadott „value driver” -ek bemutatása
A költséghatékonysági elemzés alapjai
Példa egy adatalapú technológia értékelésére (AI based decision support)
Ellenőrzés: A jelentkezők saját technológiájának rövid értékelése a tréningen elhangzott keretrendszernek megfelelően.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja az egészségügyi technológiák fejlesztésében résztvevő kkv szektor vállalatai, valamint a technológiákat alkalmazó egészségügyi szolgáltatók.
Adatlap
Fókuszterület: Üzleti és innovációs tréningek
Szolgáltatástípus: workshop
Jelenlét: online
A szolgáltatás időtartama: 4 ráfordított óra (+ számonkérés)
Résztvevők száma: 3-20 fő között
A szolgáltatás ütemezése: rendszeresen, félévente két alkalommal meghirdetve a képzési naptár szerint (2023 őszétől)
Előadók:
Dr. Zemplényi Antal (egyetemi oktató, tanszékvezető, PTE GYTK)
Kovács Sándor (egyetemi oktató, PTE GYTK)
Erdősi Dalma (egyetemi oktató, PTE GYTK)
Kiberbiztonság az egészségügyben
Üzleti kihívás
Napjaink egyik legnagyobb kihívása az egészségügy számára a digitális átalakulás, amely számos előnnyel jár a betegek, és az egészségügyi dolgozók számára. Ahhoz, hogy ezeket az előnyöket maximalizálni tudjuk, a biztonságos fejlesztések és használat alapvető elvárás. A digitalizáció olyan mértékű adatmennyiség növekedéssel jár, amely szintén új távlatokat nyit meg az ágazat számára. Az adat azonban nemcsak az ellátás érdekében használható fel, hanem olyan értékké vált, amelyért a "piacon" hajlandóak fizetni. Emiatt az adatok megszerzéséért elindult egy verseny, amely a kibertér sajátosságai miatt nem csak fair módon zajlik. Milyen veszélyek jelentek meg napjainkban? Mire kell figyelni egy egészségügyben dolgozónak, különösen azoknak, akik nem annyira jártasak az informatika világában? Hogy lehet megelőzni a veszélyeket, és hogyan kell kezelni a kockázatokat? A képzés az egészségügyben dolgozókat, a számukra is érthető példákon keresztül vezeti be az információ és kiberbiztonság világába.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás a két részből áll: a program első felében a résztvevők megismerhetik meg az egészségügyi kiberbiztonság kihívásait és legújabb trendjeit. Ezt követően a résztvevők workshop keretében értékelik ki az elhangzottakat, különös fókuszt helyezve arra, hogy a mindennapi tevékenységük során hogyan tudják gyakorlatban kamatoztatni az elhangzottakat.
Érintett témák:
az egészségügyi kiberbiztonság jelentősége
az információ és kiberbiztonság szabályozása, szervezeti környezete
egészségügyi adatok és információk védelem
nemzeti Kibervédelmi Intézet szerepe az egészségügyben
mesterséges intelligencia adatok védelme, telemedicina eszközök sérülékenysége
külföldi és magyarországi jógyakorlatok bemutatása
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja az egészségiparban tevékenykedő kis-és középvállalkozások valamint közszféra szervezetek
Adatlap
Fókuszterület: kiberbiztonság, egészségügy
Szolgáltatástípus: workshop
Jelenlét: személyes / online
Helyszín: Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ, Budapest, Kútvölgyi út 2, 1125
A szolgáltatás időtartama: 8 óra
Résztvevők száma: 6-15 fő
Szolgáltatás ára: 150 000 Ft
A szolgáltatás ütemezése: igény szerint tervezve, a program a részvételi szándék regisztrálást követően leghamarabb 21 nappal kerül kiírásra.
Kapcsolattartó, felelős: Antal Zsuzsanna, Kopcsó Dániel, Pásztor Endre
Mesterséges intelligencia szerepe a gyógyításban
Üzleti kihívás
A Covid-19 növelte a digitális átalakulás jelentőségét, és átalakította az európai kormányzatok és az ipari szereplők helyzetét. A járvány rávilágított az egészségügyi szektor, érzékenységére, megnövekedett az ellátórendszerhez kapcsolódó adatok felhasználásának igénye az egészségügyi rendszerek rezilienciájának növelése érdekében. Az egészségügy költségei Európában már a járványt megelőzően is rendkívül magasak voltak (4,5 milliárd EUR/nap), és ez az érték a GDP növekedésénél gyorsabb ütemben növekszik. A fentiekre jelent megoldást az olyan adatalapú, digitális megoldások bevezetése, amelyek jobb megelőzési, terápiás, és jóléti ajánlásokkal segítik az európai polgárokat, lehetővé teszik mesterséges intelligencia alapú döntéstámogatás bevezetését a diagnosztikában és a terápiában, valamint hozzájárulnak az orvosbiológiai kutatások fejlődéséhez, különös tekintettel a személyre szabott terápiák fejlesztésére. Példaként megemlíthetjük az itthon gyártott, ill. fejlesztett orvosi képalkotó berendezésekbe integrálható, mesterséges intelligencia-alapú döntéstámogató rendszerek létrehozását, vagy adatgyűjtésre képes orvosi eszközök (pl. CGM) alkalmassá tételét a célzott terápia támogatására telemedicina rendszerekben.
A szolgáltatás leírása, folyamata
Elméleti áttekintést tartalmazó workshop típusú szolgáltatás az egészségügyi adatok hasznosításáról, a mobileszközökből, felszíni és implantált szenzorokból származó adatok elemzéséről. Betekintést ad továbbá az adatvezérelt egészség jövőképébe, tartalmazza a mesterséges intelligencia alkalmazások bevezetésének jogi és kiberbiztonsági aspektusait.
Érintett témák:
Adatok jelentősége, mesterséges intelligencia fogalma, szerepe az egészségügyben
Digitális patológia általánosságban
Mesterséges Intelligencia alkalmazások az orvostudományban
Mesterséges intelligencia adatainak védelme, kiberbiztonság
A mesterséges intelligencia bevezetésének jogi aspektusai
MI algoritmus döntéstámogató szerepe
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja az egészségiparban tevékenykedő kis-és középvállalkozások valamint közszféra szervezetek
Adatlap
Fókuszterület: mesterésges intelligencia alkalmazások egészségügyben
Szolgáltatástípus: workshop
Jelenlét: személyes / online
Helyszín: Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ, Budapest, Kútvölgyi út 2, 1125
A szolgáltatás időtartama: egy nap.
Résztvevők száma: 10-15 fő
Szolgáltatás ára: 150 000 Ft
A szolgáltatás ütemezése: érdeklődés függvényében kerül megtervezésre
Kapcsolattartó, felelős: Antal Zsuzsanna, Pásztor Endre, Kopcsó Dániel
Adatvezérelt technológiák és megoldások az élelmiszeriparban
Üzleti kihívás
Elemzési lehetőségek azonosítása és megvalósítása Adatvezérelt technológiák és megoldások alkalmazásával hatékony digitalizációs lehetőségeket kínál a kkv-k és a közszféra szereplői számára az élelmiszeriparban.
Az Adatvezérelt technológiák és megoldások kiemelkedő szerepet töltenek be az üzleti és a közszféra területén az élelmiszeriparban. A jól ismert ETL (adatok kinyerése, átalakítása és betöltése) eljárás számos adatforrást alkalmazhat, hogy a szükséges információk megjelenjenek az adattárházban Az üzleti intelligencia számos lehetőséget kínál az analitikák megvalósításra. A lehetőségek feltárása, az optimális választás és a megvalósítás kulcsfontosságú kérdés a cégek adatdigitalizációs folyamataiban.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás egy előadásból, a hozzátartozó szemléltetésből, megbeszélésből, önálló, gyakorlati feladatmegoldásból áll. Az előadás során három fő témakör kerül bemutatásra:
Adattárház és az üzleti intelligencia fogalmainak és lehetőségei, melyekkel részletes információk nyerhetők az állami szektor és az üzleti élet számára
Adattárház és az üzleti intelligencia eszközök általános és specifikus alkalmazásai
Különböző elemzési lehetőségek azonosítása és megvalósítása adattárház és üzleti intelligencia eszközök alkalmazásával
Az önálló, gyakorlati feladatmegoldás során a résztvevők saját cégük informatikai környezetében mutatják be az adattárház és az üzleti intelligencia eszközök alkalmazásának lehetőségeit, hasznosítását.
Az előadás megértését ellenőrizzük az érintett területek közös, csoportos megbeszélésével. A résztvevők bemutatják az új ismeretek hasznosítását a képviselt cégük mindennapjaiban.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a közszférában és a kkv szektoron belül bármely iparág.
Adatlap
Fókuszterület: adatok gyűjtése, átalakítása, elemzése és felhasználása a digitális transzformációs folyamatokan; digitális technológiák céges adaptációja és alkalmazása.
Szolgáltatástípus: előadás, demonstráció
Jelenlét: személyes / online
Helyszín: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/c
A szolgáltatás időtartama: 8 óra.
Résztvevők száma: 5-25 fő
Szolgáltatás ára: 88 000 Ft/fő
A szolgáltatás ütemezése: igény szerint tervezve, az előadás a részvételi szándék regisztrálást követően leghamarabb 21 nappal kerül kiírásra.
Előadók: Tarcsi Ádám
Közadat-újrahasznosítás jogi keretei
Üzleti kihívás
A közszféra által kezelt adatvagyon, a közadatok üzleti vagy tudományos célú újrahasznosításában igen jelentős potenciál van, amely mind az adatot kezelő közfeladatot ellátó szerv, mind az üzleti partner számára előnyös lehet. Az újrahasznosítást azonban számos tényező nehezíti, az egyik ezek közül a jogi keretek (és kötelezettségek) ismeretének hiánya, valamint a tényleges megvalósítás során felmerülő jogi kérdések tisztázatlansága. A kurzus e területen kíván segítséget nyújtani, mind az adatbirtokos (közfeladatot ellátó) szervek, mind a potenciális adatfelhasználók részére.
A szolgáltatás leírása
A szolgáltatás keretében egy teljes egészében online, akár otthonról is elvégezhető kurzust kínálunk, amely az alábbi modulokból áll:
Online elérhető tananyagok, amelyet a résztvevők a saját ütemükben, önálló tanulás keretében dolgozhatnak fel.
Online elérhető feladatok, további hasznos linkek, amelynek segítségével a résztvevők elmélyíthetik tudásukat, valamint önellenőrizéssel kapnak visszajelzést a tananyag gyakorlati alkalmazásáról.
Online elérhető feladat, amelynek során a résztvevőknek át kell gondolniuk, hogy a tanultak miként alkalmazhatók a saját szervezetük tekintetében.
Online élő konzultáció, amelynek keretében lehetőség van a felmerülő kérdések megvitatására.
Tapasztalatcsere és a tanultak közös értékelése.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja az adathasznosítás iránt érdeklődő kkv szektor, valamint a közszféra szervei, ideértve az egészségügyi szolgáltatókat is.
Adatlap
Fókuszterület: Közadat-újrahasznosítás
Szolgáltatástípus: workshop
Jelenlét: online (PTE Moodle felület, PTE Teams)
A szolgáltatás időtartama: 4 ráfordított óra
Résztvevők száma: 1-20 fő között
Szolgáltatás díja: A szolgáltatás a „de minimis” támogatási keret terhére térítésmentesen vehető igénybe. A szolgáltatás értéke 63.500 Ft, azaz az igénybe vevő „de minimis” keretét ekkora összeg terheli.
Kapcsolat és további információ: Dr. Szőke Gergely László, szoke.gergely@ajk.pte.hu
Előadók: Dr. Szőke Gergely László, PhD (egyetemi oktató, tanszékvezető, PTE ÁJK)
Dr. Hohmann Balázs, PhD (egyetemi oktató, PTE ÁJK)
Dr. Kollár Gergő (egyetemi kutató, PTE ÁJK)
Adatvagyon-hasznosítás és anonimizálás jogi keretei
Üzleti kihívás
Az adatvagyon hasznosítása számos lehetőséggel kecsegtet, akár az üzleti szféra, akár a közszféra adatai tekintetében. Különös jelentősége lehet az egészségügyi (személyes) adatok statisztikai és tudományos kutatási célú hasznosításának. Ennek jogi keretei azonban meglehetősen összetettek, így a jogszabályi megfelelés (compliance) csak a folyamatok alapos tervezésével és a vonatkozó szabályok ismeretében lehetséges. Az anonimizálás ugyan az adatvédelmi szabályok alóli mentesség ígéretével kecsegtet, a konkrét megvalósítása és az anonimitás jogi megítélése azonban korántsem evidens. A kurzus ezen kihívások megoldásában kíván segítséget nyújtani.
A szolgáltatás leírása
A szolgáltatás keretében egy előadás és tréning-jellegű elemeket is tartalmazó, részben személyes, részben online jelenléttel elvégezhető kurzust kínálunk, amely az alábbi modulokból áll:
Előzetesen elérhetővé tett szöveges anyagok, amelyet a résztvevők a saját ütemükben, önálló tanulás keretében dolgozhatnak fel a jelenléti képzést megelőzően.
Személyes jelenléttel megvalósuló előadás, amely az adathasznosítás (adatvédelmi) jogi kereteit tekinti át.
Személyes jelenléttel megvalósuló kiscsoportos foglalkozás, amelynek során a résztvevőknek át kell gondolniuk, hogy a tanultak miként alkalmazhatók a saját szervezetük tekintetében.
A kiscsoportos foglalkozás eredményeinek közös elemzése, létszámtól függően tapasztalatcsere a különböző képviselt szervezetek között.
Tapasztalatcsere és a tanultak közös értékelése.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a saját (személyes) adatainak hasznosításában érdekelt kkv vagy közszférabeli szervezet, ideértve az egészségügyi szolgáltatókat is.
Adatlap
Fókuszterület: Adatvédelem, anonimizálás és adathasznosítás
Szolgáltatástípus: előadás, tréning
Jelenlét: részben személyes, részben online (PTE Moodle felület)
Helyszín: Pécs, Pécsi Tudományegyetem, Állam-és Jogtudományi Kar, illetve alkalmanként budapesti helyszínen
A szolgáltatás időtartama: 4 óra (+ előzetes felkészülés)
Résztvevők száma: 1-40 fő között
Szolgáltatás díja: A szolgáltatás a „de minimis” támogatási keret terhére térítésmentesen vehető igénybe. A szolgáltatás értéke 63.500 Ft, azaz az igénybe vevő „de minimis” keretét ekkora összeg terheli.
Kapcsolat és további információ: Dr. Hohmann Balázs, hohmann.balazs@ajk.pte.hu
Előadók: Dr. Szőke Gergely László, PhD (egyetemi oktató, tanszékvezető, PTE ÁJK)
Dr. Hohmann Balázs, PhD (egyetemi oktató, PTE ÁJK)
Dr. Kollár Gergő (egyetemi kutató, PTE ÁJK)
Relációs adatbázis-kezelés Táblázatkezelés és digitalizáció
Üzleti kihívás
A 21. században a vállalkozások, cégek olyan digitális üzleti környezetben működnek, ahol az egyes eszközök, berendezések különféle formátumban, különböző szerkezetben, de rengeteg digitális adatokat generálnak. Ahhoz, hogy ezek az adatok hatékonyan felhasználhatóak legyenek az üzletmenetben, a döntési folyamatokban elengedhetetlen, hogy egy egységes, koherens adatbázisszerkezetben kerüljenek tárolásra, majd felhasználásra. A világon használt adatbázisok jelentős része még ma is SQL alapú relációs adatbázis, illetve sok esetben a nem relációs adatbáziskezelő-rendszerek is SQL alapú kliensen keresztül használhatóak. A DATA-EDIH SQL alapú adatbázis-kezeléshez kapcsolódó képzése lehetőséget nyújt a vállalatok számára a digitalizáció terén történő egyik legfontosabb lépés, az adatok megbízható, hatékony tárolása, kezelése és lekérdezhetősége terén. A Microsoft SQL-server egy komplex relációs adatbáziskezelő-rendszer, ami egyéb komponensekkel való kompatibilitása miatt széleskörű alkalmazhatóságot biztosít akár dobozos szoftverek (SAP, PowerBI) akár egyedi fejlesztésű szoftverek esetében is. Azonban ahhoz, hogy egy ilyen adatbázis nyújtotta előnyök valóban kihasználhatóak legyenek az alkalmazottaknak stabil, naprakész tudással kell rendelkezniük mind az adatbázisok létrehozása, mind azok lekérdezés, de akár programozása terén is. Ebben tud a DATA-EDIH SQL alapú relációs adatbázis tanfolyama segíteni, amely a szükséges elméleti alapok mellett, konkrét gyakorlati feladatokat és azok megoldásait is tartalmazza.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás három alkalomból áll. Az alkalmak egymásra épülnek az adatbázis kezeléshez kapcsolódó alapfogalmaktól kezdve a lekérdezéseken át az alapvető szerveroldali programozási lehetőségeken keresztül. Egy alkalom egy 45 perces előadásból, illetve bemutatóból, és egy 90 perces gyakorlati részből épül fel. Érintett témakörök:
Adatbáziskezeléshez kapcsolódó alapfogalmak
Adatbázis séma kialakítása, módosítása
Rekordok kezelése (beszúrás, törlés, módosítás), egyszerű lekérdezések
Összetett lekérdezések: aggregáló függvények, beágyazott lekérdezések, lekérdezések összekapcsolása
Szerveroldali programozás alapelemei, tárolt eljárások, tárolt függvények
Triggerek, nézettáblák, indexek
Az oktatást legfeljebb 10 fős csoportokban és a cégnél adott környezetben (adott infrastruktúra, adott MSSQL verzió, vagy egyéb SQL alapú adatbáziskezelők, mint MySQL, MariaDB) is meg lehet tartani. Igény szerint azonban az oktatáshoz szükséges helyet és infrastruktúrát is tudunk biztosítani. Szükség esetén a tematika a cég által preferált fókuszterülethez is igazítható előzetes egyeztetést követően. Az oktatás online formában is megtartható. Javasolt a több időpontban való megtartás az anyag mennyisége miatt.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja bármely területen tevékenykedő kis- és középvállalkozás. A szolgáltatás kezdő és haladó szinten is igénybe vehető, a tananyag ennek megfelelően kerül kialakításra.
Adatlap
Fókuszterület: digitalizáció, üzleti folyamatok SQL alapú adatbáziskezelő környezettel való kiszolgálása
Szolgáltatástípus: előadás, bemutató, gyakorlat.
Jelenlét: személyes vagy online.
Helyszín: ELTE Savaria Egyetemi Központ, 9700 Szombathely, Károlyi Gáspár tér 4, BA02 terem. VAGY
ELTE Informatikai Kar, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C, VAGY a cég telephelyén.
A szolgáltatás időtartama: 3 x (45 perc előadás és bemutató + 90 perc gyakorlat).
Résztvevők száma: max. 10 fő/csoport.
Szolgáltatás ára: 99000 Ft (külön igény esetén az ár változhat).
A szolgáltatás ütemezése: igény szerint, egybe vagy több részletben (javasolt a több részlet)
Előadók: Pödör Zoltán
Táblázatkezelés és digitalizáció
Üzleti kihívás
vállalkozások dinamikus üzleti környezetben működnek, ahol a digitalizáció meghatározó szerepet játszik. A digitalizáció első lépése leggyakrabban a táblázatkezelő szoftver használata. A DATA-EDIH Excel képzése kiemelkedő lehetőséget nyújt a vállalatok számára a digitalizáció terén történő előrelépésre és hatékonyabb üzleti folyamatok kialakítására. A táblázatkezelő szoftvereket manapság már nem csak klasszikus táblázatkezelésre használják, hanem sokkal inkább már olyan eszközök, amelyeket az egyszerű adatbeviteltől kezdve a bonyolult adatelemzésig, a pénzügyi tervezéstől a projektmenedzsmentig, számos üzleti területen használják a vállalatok. Az alkalmazottaknak stabil tudással kell rendelkezniük annak érdekében, hogy hatékonyan kihasználják a táblázatkezelő szoftver által nyújtott lehetőségeket. Ebben tud a DATA-EDIH táblázatkezelő tanfolyama segíteni, amely az elmélet, illetve a demózás mellett, konkrét gyakorlati feladatok megoldását is tartalmazza.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás három témakörből tevődik össze és összesen 6 tanórát foglal magában. Az oktatás elméleti és gyakorlati alapokat foglal magába. Érintett témakörök:
Bevezetés, alapfogalmak, cellaműveletek.
Formázási lehetőségek és grafikai elemek használata.
Adattípusok és függvények.
Függvények egymásba ágyazása és alapvető kimutatáskészítés, riportok.
Táblázatok és grafikonok.
Nyomtatási lehetőségek, nézetek, fájlok egymásra hivatkozása, alapvető védelmek.
Az oktatás igazítható az adott céges igényekhez, tehát amennyiben konkrét fókuszterületre kell összpontosítani, akkor a tananyag ennek megfelelően módosítható. Az oktatást max. 10 fős csoportokban és a cégnél adott környezetben (adott infrastruktúra, adott verzió) javasolt megtartani. Igény szerint az oktatáshoz szükséges helyet és infrastruktúrát is tudunk biztosítani. Lehetőség van online oktatás megvalósítására is.
Célcsoport
A szolgáltatás soport célcsoportja bármely területen tevékenykedő kis- és középvállalkozás. A szolgáltatás kezdő és haladó szinten is igénybe vehető. A tananyag az igényekhez igazítható.
Adatlap
Fókuszterület: digitalizáció, üzleti folyamatok táblázatkezelő szoftverrel történő megvalósítása és/vagy támogatása.
Szolgáltatástípus: előadás, demonstráció, gyakorlat.
Jelenlét: személyes vagy online.
Helyszín: ELTE Savaria Egyetemi Központ, 9700 Szombathely, Károlyi Gáspár tér 4 VAGY
ELTE Informatikai Kar, 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C.
A szolgáltatás időtartama: 3 x 45 perc (ea. és demo) + 3 x 45 perc (gyakorlat).
Résztvevők száma: max. 10 fő/csoport.
Szolgáltatás ára: 66 000 Ft.
A szolgáltatás ütemezése: igény szerint, egybe vagy több részletben.
Előadók: Bencsik Gergely.
Üzleti és innovációs tréningek
Adatvagyon felmérés és hasznosítás, adatalapú üzleti folyamatok kialakítása
Üzleti kihívás
Napjainkban egy vállalkozás adatai értékes vagyontárgyaknak számítanak, és azok maximális kihasználása számos előnnyel jár. A rendelkezésre álló adatok körének, jellemzőinek és minőségének ismerete, illetve az esetlegesen gyűjthető további adatok körének meghatározása elősegítheti a döntéshozatalt és eredményesebbé teheti az üzleti folyamatokat. A vállalkozás adatvagyonának megértése és megfelelő elemzése többek között segíthet optimalizálni a vállalkozás működését, azaz csökkenteni a költségeket és növelni a termelékenységet, és javíthatja az ügyfélcsoportok megismerését, ami elősegítheti az új termékek és szolgáltatások fejlesztését. Az összegyűjtött múltbeli adatok elemzésével a vállalkozások továbbá proaktívan mérsékelhetik az esetleges kockázatokat is. A szolgáltatás célja, hogy segítse a kis- és középvállalkozásokat az adataikban rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázásában.
A szolgáltatás leírása, folyamata
A szolgáltatás konkrét tartalma a vállalkozás jellegétől, igényeitől és digitalizáltsági szintjétől függően változhat. Az alábbi általános témák kerülhetnek érintésre a konzultáció során:
Főbb adatforrások azonosítása: A különböző adatforrások meghatározása a vállalkozáson belül, például az adminisztratív adatok (ügyfélnyilvántartások, pénzügyi adatok stb.) és a termelési adatok (gyártási adatok, értékesítési adatok stb.).
Az adatok minőségének értékelése: Az adatok minőségének értékelése olyan tényezők vizsgálatával, mint a pontosság, teljesség, időszerűség és konzisztencia. Javaslattétel adattisztítási és adatellenőrzési technikák alkalmazására.
Az adatok relevanciájának meghatározása: Az egyes adatvagyon elemek relevanciájának meghatározása a vállalkozás működésében és céljainak elérésében (pl. az adatok üzleti folyamatokhoz való illeszkedése, döntéshozatalban betöltött értéke).
Az adatok hozzáférhetőségének értékelése: Az adatvagyon elemeinek hozzáférhetőségének értékelése, beleértve az olyan tényezőket, mint az adatok tárolási módja, rendelkezésre állása, és az adatbiztonság kérdései.
Javaslatok megfogalmazása a digitalizálásra: Az értékelés alapján javaslattétel arra vonatkozóan, hogy mely adatvagyon elemeket érdemes elemezni, illetve a digitálisan nem elérhető vagy gyűjthető adatok digitalizálásának lehetőségeire, figyelembe véve az olyan tényezőket is, mint az üzleti működésre gyakorolt lehetséges hatás, a digitalizálás megvalósíthatósága és a várható előnyök és költségek.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a kkv szektoron belül bármely iparág.
Adatlap
Fókuszterület: Adatok hatékony kezelésének, elemzésének és a modern adat alapú technológiák alkalmazásának támogatása tanácsadással és műhelymunkákkal.
Szolgáltatástípus: tanácsadási szolgáltatás – konzultáció formájában.
Jelenlét: személyesen vagy online
Helyszín: személyesen (Debreceni Egyetem Informatikai Kar, 4028 Debrecen, Kassai út 26.) vagy online
A szolgáltatás időtartama: 1 –16 óra
Résztvevők száma: a kkv igénye alapján egyeztetve
Szolgáltatás ára: 40.000.- Ft / óra
A szolgáltatás ütemezése: kkv-val egyeztetve kerül kialakításra
Szakmai kapcsolattartó: Dr. Tiba Attila
Humán készségek - a LEAN gondolkodás alapjai I.
Üzleti kihívás
Az üzleti kihívások középpontjában jelenleg a digitalizáció áll, kevesebb szó esik azonban a sikeres bevezetés feltételeiről. A minőségi folyamatokra alapozó vállalati kultúra kritikus fontosságú ezen a területen. A lean szemlélet egy olyan munkaszervezési módszer, amely arra összpontosít, hogy a felesleges műveleteket és erőforrásokat minimalizálja, és az áramlás kialakításával javítja a minőséget.
A GINOP 113 – Ipar 4.0 Mintagyárak Kiemelt Projekt keretében végzett részletes szakmai felmérés-sorozat jelentős hiányosságokat tárt fel a folyamatszemlélet alkalmazásában, ezért a lean szemlélet bevezetése kiemelt terület a sikeres digitalizáció megvalósításához. Ennek fényében kiemelkedő jelentősége van a kis- és középvállalkozások oktatásának és támogatásának ezen a területen. Az ilyen kezdeményezések hozzájárulnak a vállalkozások versenyképességének növeléséhez és az ipar 4.0 kihívásainak sikeres kezeléséhez. A lean szemlélet bevezetése révén a vállalkozások hatékonyabbá válhatnak, és jobban felkészülhetnek a digitalizációra és az ipar 4.0 változásaira.
A képzési program leírása
A szolgáltatás egy 2 előadásból álló kurzus, ami segíti a résztvevőket megismerni a folyamatszemlélet és a folyamatjavítás alapvetéseit, amelyek szükségesek az ipar 4.0 megoldások és a digitalizáció fejlesztéséhez a vállalati szervezetben és működtetésben. A kurzus előadásai:
Az értékteremtés alapjai.
A rend és átláthatóság megteremtése és fenntartása.
Az előadások félnaposak, szeminárium jellegűek: a tartalomnak és az üzenetnek az átadását a hallgatóság számára az érintett témák közös megbeszélésén, valamint a kurzus folyamán általuk elkészített egyszerű, önálló gyakorlati feladat elkészítésével és értékelésével végezzük el. A kurzus felnőttképzési szerződés keretében vehető igénybe, a sikeres elvégzésről tanúsítvány kerül kiállításra.
Cégcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a kkv szektorban működő vállalatok vezetői és alkalmazottjai, akik aktívan részt vesznek a vállalati folyamatok kialakításában és működtetésében. A workshop nem iparág specifikus, a megszerzett ismeretek bármely ágazatban hatékonyan alkalmazhatók.
Adatlap
Szolgáltatástípus:
előadás, műhelymunka
Helyszín:
BME Ipar 4.0 Technológiai Központ,
1117 Budapest, Magyar tudósok Krt. 2, BME I ép. fsz/017.
Jelenlét, időtartam:
Személyes
2x fél nap.
Ütemezés:
A szolgáltatási naptárban feltüntetett időpontokban,
8 fő feletti csoportok számára egyedileg, egyeztetett időpontban
Résztvevők száma:
6-12 fő között.
Előadók:
Katona László, Digital Coach, BME Ipar 4.0 Technológiai Központ
Humán készségek - a LEAN gondolkodás alapjai II.
Üzleti kihívás
Az üzleti kihívások középpontjában jelenleg a digitalizáció áll, kevesebb szó esik azonban a sikeres bevezetés feltételeiről. A minőségi folyamatokra alapozó vállalati kultúra kritikus fontosságú ezen a területen. A lean szemlélet egy olyan munkaszervezési módszer, amely arra összpontosít, hogy a felesleges műveleteket és erőforrásokat minimalizálja, és az áramlás kialakításával javítja a minőséget.
A GINOP 113 – Ipar 4.0 Mintagyárak Kiemelt Projekt keretében végzett részletes szakmai felmérés-sorozat jelentős hiányosságokat tárt fel a folyamatszemlélet alkalmazásában, ezért a lean szemlélet bevezetése kiemelt terület a sikeres digitalizáció megvalósításához. Ennek fényében kiemelkedő jelentősége van a kis- és középvállalkozások oktatásának és támogatásának ezen a területen. Az ilyen kezdeményezések hozzájárulnak a vállalkozások versenyképességének növeléséhez és az ipar 4.0 kihívásainak sikeres kezeléséhez. A lean szemlélet bevezetése révén a vállalkozások hatékonyabbá válhatnak, és jobban felkészülhetnek a digitalizációra és az ipar 4.0 változásaira.
A képzési program leírása
A szolgáltatás egy 4 előadásból álló kurzus, amely a Humán észségek: a lean gondolkodás alapjai I. c. képzésre épül, annak elvégzése feltétele a részvételnek. A képzés résztvevői megismerik és elsajátítják a folyamatszemlélet és a folyamatjavítás ún. lean menedzsment eszköztárba tartozó alapvető eszközöket, amelyek szükségesek az ipar 4.0 megoldások és a digitalizációs átalakulás megalapozásához egy vállalati szervezetben és annak működtetésében. A képzés célja, hogy a megszerzett ismereteket a résztvevők alkalmazni tudják a mindennapi munkájuk szervezése, végrehajtása során. A kurzus előadásai:
Folyamatok, sztenderdek és mutatószám-rendszer.
Az áramlás eszközei I.
Az áramlás eszközei II.
Stratégia és tervezés.
Az előadások félnaposak, szeminárium jellegűek: a tartalomnak és az üzenetnek az átadását a hallgatóság számára az érintett témák közös megbeszélésén, valamint a kurzus folyamán általuk elkészített egyszerű, önálló gyakorlati feladat elkészítésével és értékelésével végezzük el. A kurzus felnőttképzési szerződés keretében vehető igénybe, a sikeres elvégzésről tanúsítvány kerül kiállításra.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a kkv szektorban működő vállalatok vezetői és alkalmazottjai, akik aktívan részt vesznek a vállalati folyamatok kialakításában és működtetésében. A workshop nem iparág specifikus, a megszerzett ismeretek bármely ágazatban hatékonyan alkalmazhatók.
Adatlap
Szolgáltatástípus:
előadás, műhelymunka
Helyszín:
BME Ipar 4.0 Technológiai Központ,
1117 Budapest, Magyar tudósok Krt. 2, BME I ép. fsz/017.
Jelenlét, időtartam:
Személyes
4x fél nap.
Ütemezés:
A szolgáltatási naptárban feltüntetett időpontokban,
8 fő feletti csoportok számára egyedileg, egyeztetett időpontban
Résztvevők száma:
6-12 fő között.
Előadók:
Katona László, Digital Coach, BME Ipar 4.0 Technológiai Központ
Szerzői jogi és iparjogvédelmi workshop
Üzleti kihívás
Egy vállalat értékét nemcsak a materiális, hanem az immateriális javainak értéke is jelenti. Immateriális javak alatt eszmei és piaci értéket képviselő eszközöket értünk, mint például a vagyoni értékű jogokat, az üzleti- vagy cégértéket, a szellemi termékeket. A gazdasági társaságok szellemi alkotásaink védelme elengedhetetlen a befektetett anyagi források megtérüléséhez és az üzleti siker eléréséhez.
A szolgáltatás leírása
Cél a résztvevők iparjogvédelmi tájékozottságának szélesítése, szerzői jogi, iparjogvédelmi információkkal való ellátása. Ismeretek terjesztése azoknak az innovatív tevékenységet folytató kis- és középvállalkozóknak, akik érdekeltek szellemi termékük védelmében. A szellemitulajdon-védelem teljes körére vonatkozó, az érdeklődők szellemi jogvédelemmel kapcsolatos információs igényeinek kiszolgálása. A tanácsadás kiterjed az egyes szellemi alkotásokban, az iparjogvédelem eszközeiben, az oltalmi formákban történő eligazodásban, azok kiválasztásában, az iparjogvédelmi információforrásokra-, adatbázisokra; továbbá a szellemi termékek hasznosításával kapcsolatos fontos tudnivalókra.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja az szerzői jog és az iparjogvédelem iránt érdeklődő kkv.
Adatlap
Fókuszterület: Szerzői jog és iparjogvédelem, innováció
Szolgáltatástípus: tanácsadás
Jelenlét: online / személyes
A szolgáltatás időtartama: 2 óra alkalmanként
Szolgáltatás ára: 30.000 Ft
A szolgáltatás ütemezése: egyéni
Előadók: Kottászné dr. Vass Orsolya (PTE KTTF)
Jákli Balázs (PTE KTTF)
Digital Coach önfejlesző program
Digital Coach felkészítő tréning program
Üzleti kihívás
Mindennapos kihívás az üzleti és az ipar világában, hogy a munkavállalók digitális kompetenciáját fejlesszük annak érdekében, hogy ők képesek legyenek a digitalizáció következtében átalakuló pozíciókban, munkahelyeken sikerrel elhelyezkedni.
Ennek érdekében, a 2020-1-DE02-KA202-007683 sorszámú Digital Coach projekt keretében egy képzési rendszer került kidolgozásra. A Digital Coach-ok képesek lesznek a legfontosabb digitalizációs ismereteknek az átadására.
A képzési program leírása
A szolgáltatás 5 modulból álló önképzésből és az ezekhez kapcsolódó konzultációs lehetőségekből álló kurzus, amely során a résztvevők megismerkednek azokkal a képességekkel és módszertanokkal, amelyek szükségesek egy vállalat digitális transzformációjának sikeres végrehajtásához. Ezek között vannak műszaki és humán megközelítést tartalmazó modulok egyaránt, az ún. tanuló üzem koncepciójának a bemutatásától kezdve, a digitális megoldások munkavállalói alkalmazásának lehetőségeinek a bemutatásán át a digitalizáció vállalatstratégiai megközelítéséig. A képzés vizsgával zárul.
Célcsoport
A szolgáltatás célcsoportja a kkv szektorban működő vállalatok felső- és középvezetői, valamint azok a tanácsadók, projektmenedzserek, akik aktívan részt vesznek digitalizációs vállalati fejlesztések végrehajtásában és működtetésében. A workshop nem iparág specifikus, a megszerzett ismeretek bármely ágazatban hatékonyan alkalmazhatók.
Adatlap
Szolgáltatástípus: | előadás, műhelymunka | Helyszín: | BME Ipar 4.0 Technológiai Központ, 1117 Budapest, Magyar tudósok Krt. 2, BME I ép. fsz/017. |
Jelenlét, időtartam: | Önálló tanulás, 5x1 óra konzultációs lehetőség | Ütemezés: | A konzultációkat egyéni időpontegyeztetés alapján tartjuk. |
Résztvevők száma: | 1 | Előadók: | Katona László, Digital Coach, BME Ipar 4.0 Technológiai Központ |